Taga PF-1000LPS Review: 5 Reasons You Need This
Recommended
Design & Build Quality
Features
Phase Detector - This is a really handy feature. The phase detector checks if the polarity of your incoming AC power is correct. Incorrect polarity can sometimes cause humAudible low-frequency interference (usually 50Hz, 60Hz, or harmonics) caused by ground loops, induced AC fields, or transformer leakage. The most common form of "noise" in audio chains and often the easiest to track down. or other noise issues in your system. This detector helps you identify and correct any phase problems, ensuring optimal performance. Some audio devices tend to sound better if the polarity is correct, and a little bit different when it’s reversed.
Technical Specifications
There are two USB-A ports, both providing 5V power. They offer a combined current output of 2.1 Amps, which is enough to charge most smartphones and other USB-powered devices like DACs.
The noise filter is rated at greater than -10dB between 2 and 100MHz. So, it’s not a snake oil device - it can measurably decrease the amount of noise on the line.